Hlavní stránka Jihlavské podzemí Podzemí v okolí Mapa s podzemím v okolí Jihlavy Záhady
Hlavní menu

Podzemí v okolí - Tunel pro odvodnění pod hl. vlakovým nádražím

<<-- zpět
Tunel se nachází přímo pod hlavním vlakovým nádražím. Slouží pro odvodnění pozemků. Do tunelu ústí několik potoků, splašková voda... Tunel byl původně kamený, ale z důvodu jeho stavu byl zrekonstruován a celý vybetonován.
Ústí tunelu se nachází v malém údolí přímo pod nádražím a výtok vody putuje dál do hlubokého údolí zahrádkářskou kolonií až do řeky Jihlavy.
Tunel jako takový začátek v dnešní době snad ani žádný nemá. Jako začátek by se však dala určit velká prostora, která se nachází po několika stovkách metrů od ústí. Do této prostory přitéká z několika stran několik potůčků (od Rybníčka, zvrchu z polí od sila, splašková voda z celého areálu Kronospan...), které jsou už dál vedeny v trubkách. Tato velká prostora se nachází přímo na pozemku firmy Kronospan, která přímo sousedí s nádražím. Hlavní vlez je poklopem v těsné blízkosti jedné z přilehlích hal. V době budování nádraží totiž v okolí nebylo nic a byly tu pouze mokřiny. Postupem času musel tento tunel nejspíš trochu ustoupit stavbám a areálu Kronospanu. Na dobových fotografiích se v místech dnešního začátku nacházeli i dva menší rybníčky, které postupem času byli zrušeny.
Do tohoto tunelu vtéká například potok, který vytéká z rybníka u ulice U rybníka. Tento potok již od hráze pokračuje zatrubkovaný dolů z kopce, dále pod areálem Kronospanu (v několika halách jsou i poklopy, kde je tento potok vidět) a pak vtéká do našeho odvodňovacího tunelu.
Přítoků do tunelu je ale i tak určitě i více, protože v polích přímo za průmyslovou zónou se také nachází několik potoků, které se však najednou ztrácejí v několika malých starých rybníčkách a nejspíše také ústí sem.

Bohužel projít tento tunel až do té velké prosory je celkem fyzicky náročné a tak je toto z větší části pouze z vyprávění pamětníků a nebo lidí co tam byli. Tunelem sice po celé jeho délce prochází po levé straně chodníček, ale postupně se snižuje strop a po zhruba po 50ti metrech od ústí se již musí jít po čtyřech. Ideální je to vzít přímo řečištěm v holínkách, ale voda velmi často bývá nehezká (viz foto).

Délka tunelu je zhruba 300 metrů. Dá se však pokračovat i dále cca 800 metrů betonovými rourami o průměru asi 1,5 metru, které potom končí na hranici pozemku Kronospanu (Akuservis Cakl) a dále pokračuje menší průměr již tak na plazení, který vede dál k Rybníčku a k jeho hrázi.

Ukázat na mapě.

začátek gps: 49°25'4.622"N, 15°36'2.493"E
konec (ústí) gps: 49°24'58.364"N, 15°35'51.535"EZpět nahoru Vytvořil OUBRECHT.com