Hlavní stránka Jihlavské podzemí Podzemí v okolí Mapa s podzemím v okolí Jihlavy Záhady
Hlavní menu

Záhady

- Atentát na Hitlera
- Duch v Jihlavském podzemí
- Jakubské jezero
- Tajemný výklenek
- Zazděná jeptiška
Atentát na Hitlera

Nástup před Hitlerovým zámečkem
V jihlavském podzemí se měl připravovat atentát na Adolfa Hitlera během jeho návštěvy Jihlavy v roce 1939. Zmiňuje se o tom kniha Jiřího Vybíhala Jihlava pod hákovým křížem. Dne 15. března 1939 zatklo gestapo sekretáře jihlavské komunistické strany Jana Appelfelda. Nálož měl umístit do větrací šachty pod pódiem před jihlavskou radnicí, kam se dalo snadno vejít vstupem nedaleko kostela sv. Ignáce. Po finanční stránce se na atentátu údajně podíleli jihlavští židovští obchodníci, ovšem pravděpodobněji zní verze, že jihlavští Němci na sebe chtěli strhnout pozornost „vůdce“ a ukázat, jak dbají o jeho bezpečnost. Jiří Vybíhal se domnívá, že možná právě kvůli tomuto incidentu nakonec Hitler do Jihlavy vůbec nepřijel. 

Zdroj: www.wikipedia.com


Duch v Jihlavském podzemí

Jihlavský duch
Amatérští badatelé i někteří návštěvníci v prostorách této pamětihodnosti údajně slyšeli tajemné hlasy či zahlédli stíny procházející chodbou. Černý stín podivné postavy se zvednutou paží a tenkým krkem, jež měla na hlavě jakousi přilbu či dlouhé, dole rovně zastřižené vlasy, v blízkosti svítivky natočil i reportér Stanislav Motl, který v podzemí čtyřikrát přenocoval, při natáčení pořadu Na vlastní oči televize Nova, která reportáž odvysílala v září 1997. V říjnu téhož roku pro velký ohlas diváků proběhla rekonstrukce, která vyloučila, že by se mohlo jednat o vědomou manipulaci či o Motlův stín.

Při dalším pokusu zde nainstalovali citlivou kameru pro termovizi, neboť údajné zjevování přízraků prý často doprovázejí změny teploty bez vnější příčiny. Ve stejnou dobu, kdy reportér Motl nafilmoval postavu, tedy v půl páté ráno, ve výklenku poklesla teplota o jeden a půl stupně po dobu 6 minut, poté se vrátila do původního stavu (10,4 °C).51
Jednotlivci i skupiny návštěvníků zahlédli jakési stíny, které procházely chodbou a mizely většinou ve zdi či tmě v blízkosti výklenku u svítivky. Tento jev popisovali jako postavu připomínající mnicha v kápi. Objevovala se tvrzení, že zaslechli ozvěnu kroků či vzdálenou chrámovou hudbu.
Podle mnoha psychotroniků a senzibilů, kteří Jihlavu navštívili, by se pod již známými chodbami měly nacházet další podzemních prostory, které údajně spojovaly církevní stavby a možná i radnici. Údajně byly napojeny na síť chodeb procházejících celým územím České republiky.


Jakubské jezero

Spousta chodeb je dnes zasypána. Stejně tak i ty, které vedou pod jakubské náměstí. Podle vyprávění očitého svědka by se zde 22 m pod povrchem mělo nacházet podzemní jezero. Byla to vlastně místnost o tvaru nepravidelného pětiúhelníku o stranách 16, 14, 8,7 a 4 m a o výšce asi 3 metry, z níž vedly čtyři chodby. Kolem zdi byl asi 2 m široký chodníček, zbytek byl zatopen vodou. Hloubku se nikomu nepodařilo zjistit. Nejpozoruhodnější ovšem byl řetěz zavěšený na stropě uprostřed místnosti a spuštěný do vody. Z chodníku se na něj nedalo dosáhnout. Co bylo na jeho konci? K čemu sloužil? Byl to rezervoár pitné vody s výpustí? To se můžeme jen dohadovat.

To však ještě není všechno ! Jedna z chodeb od tohoto jezera vedla směrem pod kostel sv. Jakuba.

Zde na tehdejší průzkumníky (odehrálo se to asi před již před dvaceti lety) čekal opravdu podivuhodný nález - v místnosti se nacházelo dvanáct rakví s půlmetrovými zlatými kříži!.

Opatrnosti však není nikdy nazbyt, o nálezu se dozvěděla StB a v roce 1977 byly zavaleny všechny přístupové cesty k jezeru a domy v okolí, v nichž byly vchody do této části podzemí, byly zbořeny. Co se stalo s rakvemi a zlatými kříži dnes už asi nikdo neví (a kdo ví, ten mlčí).
Nutno dodat, že Jakubské náměstí bylo původně hřbitov, který byl za Josefa II. zrušen. V současné době se členové klubu Netopýr snaží opět prokopat chodbu, která by měla vést i k onomu záhadnému jezeru.

Zdroj: www.zjihlavy.cz


Zazděná jeptiška

Kámen hraje roli i v příběhu zazděné jeptišky. Ten patří k novodobým jihlavským legendám. Podle městské pověsti byla jeptiška zazděna do tunelu pod jihlavským městským vlakovým nádražím u parku Keťásek. Ve vnitřní stěně tunelu je místo, kde u země kamenné kvádry tvoří oblouk někdejšího výklenku. Právě v tomto zazděném výklenku má jeptiška odpočívat. Je téměř jisté, že ve výklenku jeptiška není, ale jeho pravý účel není jasný.„Je možné, že se při budování tunelu stala tragédie, po které byl v místě výklenku umístěn pamětní kámen a ten později zmizel,“ odhaduje Vilímek. Legenda o jeptišce však vznikla podle něj úpravou vyprávění o reálných obětech při středověkém budování velkých staveb – kdy bylo zvykem do základů staveb vložit mrtvé tělíčko dítěte. Na Vysočině byly takové pozůstatky nalezeny například na hradu Kámen či na zříceninách hradů Orlíka či Rokštejna. Tunel u nádraží je však novodobý. Vznikl při budování železničního náspu, dokončeného v roce 1887.


Více o tunelu zde.

Zdroj: magazin.e15.czTajemný výklenek

Chodba s tajemným výklenkem
Výklenek se nachází na okraji svítivky ve skalnaté stěně, připomíná gotickou bránu, prochází tudy geologický zlom. Senzibilové popisují, že zde cítí proud zlé, negativní energie proudící z výklenku příčně chodbou. Povídá se, že je to brána do jiné reality.458 Právě odtud dle výpovědí návštěvníků přicházejí a zde opět mizí přízraky a stíny.

Uvažovalo se o existenci tajných zazděných prostor hned za výklenkem. Proutkař a léčitel Rudolf Pitra tvrdil, že jeho virgule dutinu za výklenkem skutečně ukazuje. Brněnští geofyzikové prozářili chodby geofyzikálním radarem, který ukázal, že se tam nalézá pravidelná čtvercová dutina, jakási skrytá komnata nebo schodiště vedoucí někam dolů, ovšem pravděpodobně zčásti či zcela zasypané. Rozhodlo se o navrtání do tohoto prostoru, což povolil tehdejší starosta Jihlavy, František Dohnal. Podle radaru měl vrták narazit na dutinu hned po prvním půl metru, ovšem vrták byl už v hloubce dva metry a stále nic, jen plná skála. Provedly se další tři zkušební sondy na jiných místech, ovšem se stejným výsledkem.


Zdroj: zde


Zpět nahoru Vytvořil OUBRECHT.com